Wakacje w Chorwacji

Wakacje w Chorwacji – kolejny pomysł na udany urlop

Chorwacja od lat cieszy się dużym zainteresowaniem jako wakacyjne miejsce. Nie brakuje bowiem tu ani fantastycznej pogody, ani bliskości plaż i morza, ani dzikiej przyrody. To miejsce, gdzie może wypocząć i rodzina z dziećmi i paczka przyjaciół, a także dwójka zakochanych.

Chorwacja to nie tylko urozmaicone wybrzeże, to także sporo ciekawych miejsc i zabytków, które warto zobaczyć. Na turystów czekają tu długie słoneczne godziny oraz prawdziwe perełki, chronionej przyrody. Bałkany mają to do siebie, że zazwyczaj podczas urlopu możemy zarówno kąpać się w morzu, jak i ruszyć na górskie szlaki. Kuszą swoimi krajobrazami oraz miejscową kuchnią. A co dokładnie czeka na turystów w Chorwacji?

Przyrodnicze atrakcje Chorwacji

Chorwacja to w głównej mierze dzika przyroda. To chyba największa atrakcja tego kraju. Od różnorodnych plaż i niezwykle urozmaiconego wybrzeża, po błękitne krystaliczne morze oraz górskie tereny. Jednak to co przyciąga turystów najbardziej to aż osiem parków narodowych oraz kilka przyrodniczych.

Tym najbardziej znanym jest oczywiście Park Narodowy Jezior Plitwickich. To właśnie on generuje największy ruch turystyczny. Na zielonym terenie rozmieszczonych jest aż 16 jezior, połączonych ze sobą wodospadami i groblami. Można je zobaczyć poruszając się specjalnie ustawionymi kładkami, a także łódkami i mini kolejkami.

Atrakcje Chorwacji - Park Narodowy Jezior Plitwickich
Atrakcje Chorwacji – Park Narodowy Jezior Plitwickich

Drugim bardzo znanym miejscem, gdzie jest chroniona przyroda w Chorwacji, które warto zwiedzić jest Park Narodowy Krka. Kolejny zielony teren z jeziorami, wyspami oraz wodospadami. Można tu wędrować godzinami, odkrywając co ciekawsze zakątki.

Zabytki i ciekawe miejsca w Chorwacji

Miast i miejsc, gdzie można zobaczyć pozostałości po dawnych czasach w Chorwacji jest wiele. Jednak na samą czołówkę wysuwają się na pewno dwa z nich: Split oraz Dubrownik.

Pierwsze z nich ma do zaoferowania zwiedzającym przede wszystkim sporych rozmiarów Pałac Dioklecjana, wraz ze wszystkimi swoimi dawnymi budowlami i świątyniami, w jego granicach. Można tu zwiedzić Katedrę św. Dujama, dzwonnicę oraz Złotą Bramę. Natomiast na kawę i lody najlepiej przejść się na miejscową promenadę.

Z kolei Dubrownik to jeszcze bardziej znane miasto w Chorwacji. W głównej mierze z powodu serialu „Gra o Tron”. Tu z kolei dużą atrakcją są już same miejskie mury, po których można się przejść oraz ulica Stradun. Wśród uliczek starego miasta można natrafić pałac Rektorów czy Sponza, Wielką Fontannę Onufrego czy kościół św. Błażeja.

Co jeść i gdzie wypoczywać na wakacjach w Chorwacji?

Chorwacja jak każdy kraj nadmorski, w głównej mierze kusi owocami morza i potrawami z ryb. Ich świeżość jest najlepszą rekomendacją. Jednak trzymając się bałkańskich tradycji, nie brakuje tu twardych serów oraz suszonej szynki, w lokalnym wydaniu. Zwiedzając poszczególne miejscówki, warto postawić na tutejsze pewniaki – burek z serem lub mięsem, cevapcici czy słodką baklavę.

cevapcici-tradycyjna kuchnia chorwacka
cevapcici-tradycyjna kuchnia chorwacka

Z kolei jeśli chodzi o miejscówkę na wakacyjny wypoczynek w Chorwacji, to najpopularniejszymi jest Makarska, Baśka Voda i Brela. To właśnie do tych kurortów ciągną najczęściej turyści. Jeśli jednak nie lubicie tłumów i oklepanych miejsc, to lepiej postawić na spokojniejszą wyspę Mljet czy Rovinj na Półwyspie Istria. Tam zdecydowanie lepiej da się oderwać od codziennego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *