Pogoda na Cyprze

Pogoda na Cyprze – klimat, temperatury powietrza i wody przez cały rok

Cypr to wyspa która może pochwalić się znakomitą pogodą, praktycznie przez cały rok. Nawet w grudniu i styczniu temperatury nie spadają poniżej 15 stopni w ciągu dnia. Kiedy u nas śnieg i mróz zza oknem, na Cyprze w ładne dni można nawet podłapać słońca. Dlatego wyspa ta cieszy się dużym zainteresowaniem, jeśli chodzi o wyjazdy w zimniejszą część roku, ale nie tylko. Tutejsze plaże skutecznie przyciągają również latem, szczególnie fanów morskich kąpieli oraz plażingu.

Klimat Cypru

Na większości wyspy dominuje klimat śródziemnomorski. To właśnie on sprawia, że lata są gorące i suche, natomiast zimy mają łagodny przebieg, bez opadów śniegu i mrozu. Klimat ten obejmuje najpopularniejsze kurorty na Cyprze, takie jak na przykład Larnaka czy Limassol. Jednak nieco w głębi wyspy, przeradza się on w bardziej suchy. Wpływ na to ma ukształtowanie terenu, której w tej części jest górzyste. To sprawia, że zima temperatury sięgają tu i zera stopni. Natomiast latem są o wiele przyjemniejsze.

Pogoda i klimat na Cyprze
Pogoda i klimat na Cyprze

Temperatura powietrza na Cyprze

Temperatury na Cyprze latem potrafią być iście piekielne. Słupki termometrów pokazują wówczas grubo ponad 30 stopni. To zdecydowanie czas na wakacje dla osób, które są w stanie znieść takie upały. Nawet wieczorami i nocą temperatury spadają wówczas jedynie o 10 stopni. W maju i październiku są na wysokości 16 stopni Celsjusza.

Znacznie przyjemniejsze temperatury panują tu wiosna i jesienią. Wtedy te około 20 stopni w zupełności wystarcza, by ze spokojem zwiedzić wyspę. Jednak trzeba się też liczyć z opadami, które mogą się pojawić znacznie częściej niż latem. W ciągu dnia jest też mniej godzin słonecznych, jednak w takim październiku pogoda na Cyprze bywa naprawdę pełna słońca.

Zima wbrew pozorom nie jest tu taka zła. Owszem temperatury spadają do około 16-18 stopni, co i tak jest bajką przy naszych przymrozkach. Jednak pogoda na Cyprze zimą nie zmienia się tu gwałtownie. Można więc wtedy nie tylko zaoszczędzić na kwaterze, ale i oszczędzić sobie skrobania szyb w samochodzie.

 

Temperatura wody na Cyprze

Morze Śródziemne w okolicach Cypru stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Dzieje się to po części ze względu na temperaturę wody. Mniej więcej w maju nagrzewa się do 20 stopni, wtedy co odważniejsi mogą już korzystać z morskich kąpieli. Drugim czynnikiem są tu na pewno w miarę stale wiejące wiatry. Z czego korzystają miłośnicy tego typu sportów.

W czasie lata morze nagrzewa się do 25-26 stopni, i trzyma się tak do września. Powolne ochłodzenie następuje dopiero z początkiem listopada. Wówczas temperatura wody na Cyprze sięga 17-19 stopni. Ta tendencja spadkowa będzie się utrzymywać do stycznia. Potem powoli morze zacznie się na nowo nagrzewać. Aczkolwiek nawet zimą znajdą się pasjonaci uprawiania sportów wodnych w takich warunkach pogodowych.

I na koniec mapa Cypru:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *