Bośnia i Hercegowina - paszport czy dowód

Bośnia i Hercegowina – paszport czy dowód osobisty?

Sprawa dokumentów wjazdowych do Bośni i Hercegowiny nie jest skomplikowana, jednak budzi wiele pytań. Podobnie jak innych bałkańskich krajów, takich jak Albania, Macedonia, Serbia, czy Czarnogóra, które nie są członkami Unii Europejskiej. Nawet chorwackie granice budzą nadal wiele wątpliwości w tej kwestii, mimo iż kraj ten od 2013 roku jest w granicach zjednoczonej Europy.  Sprawa tych bałkańskich państw i przede wszystkim Bośni i Hercegowiny przedstawia się następująco:

Dokumenty potrzebne do przekroczenia granicy z Bośnią i Hercegowiną

Dzięki umowom międzynarodowym do Bośni i Hercegowiny można wjechać jedynie na dowód osobisty. Tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej. Jednak nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca posiadanie również ważnego paszportu. Może bowiem się okazać na miejscu, iż w momencie nie okazania paszportu, zostanie odmówiona nam bezpłatna pomoc medyczna, w nagłych przypadkach. Do tego problemy mogą robić nam banki, poczty czy inne instytucje. Dlatego warto do Bośni i Hercegowiny zabrać ze sobą paszport.

Mapa:

Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż z dowodem osobistym, to warto przed wyjazdem sprawdzić jego ważność. Ogólna zasada jest taka, że nasz dokument powinien być ważny jeszcze przez trzy miesiące. Drugim obwarowaniem jest to, żeby nigdy nasz dowód osobisty (jego seria i numer) nie był zgłoszony jako zagubiony czy skradziony, bo na granicy zostanie nam odebrany. I będzie problem. Duży.

Czy do Bośni i Hercegowiny potrzebna jest wiza?

Jeśli do Bośni i Hercegowiny udajemy się jedynie na wakacje i nie planujemy dłuższego pobytu niż 3 miesiące – wówczas nie potrzebna jest nam wiza. Powyżej 90 dni, trzeba będzie spełnić obowiązek wizowy.

Oprócz tego czasami zdarza się, że na granicy będą prosić nas o pokazanie odpowiednio wysokich środków finansowych. Jest przyjęte, że na jeden dzień powinnyśmy mieć około 75 euro na osobę. Oczywiście można mieć po prostu przy sobie kartę płatniczą (debetową czy kredytową). Warto też wiedzieć, że przez granicę z Bośnią i Hercegowiną można przewieźć bez deklaracji celnej do 2,5 tysiąca euro. Większą sumę pieniędzy należy zgłosić.

Co zabrać do Bośni i Hercegowiny - paszport czy dowód
Co zabrać do Bośni i Hercegowiny – paszport czy dowód

Jeśli chodzi o dodatkowe ubezpieczenie, to zawsze podróżując warto wykupić dodatkową polisę, która pokryje skutki nieszczęśliwych wypadków oraz wyjątkowo drogiej opieki medycznej.

One Reply to “Bośnia i Hercegowina – paszport czy dowód osobisty?”

  1. Brianguith pisze:

    Wow, beautiful site. Thnx …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *