Bałkany atrakcje

Dlaczego warto pojechać na wakacje na Bałkany?

Bałkany wbrew pozorom są dość popularne jeśli chodzi o plany wakacyjne Polaków. Właściwie można by rzec że z roku na rok coraz więcej ludzi jeździ w te rejony na wypoczynek. Po części ze względu na plaże i ciepłe morze, doskonałą pogodę i ciekawe zabytki, ale także ze względów ekonomicznych.

Nie ma co ukrywać, ze wakacje w takich krajach jak Bułgaria, Czarnogóra, Albania, Bośnia i Hercegowina czy nawet Grecja są tańsze, niż na przykład we Włoszech czy Hiszpanii.Niechlubnym wyjątkiem jest Chorwacja, która jest jednak droższa na tle innych krajów bałkańskich.

Mapa

Powody dla których warto przyjechać na wakacyjny wypoczynek na Bałkany

Wszystkie państwa bałkańskie mogą pochwalić się przede wszystkim niesamowitą przyrodą. Góry, jeziora i rwące rzeki, to tylko część atrakcji jakie czekają na miejscu. Do tego mocno urozmaicona linia brzegowa Morza Adriatyckiego, usłana plażami, na których można nie tylko wypoczywać ale i uprawiać różne sporty wodne. Tereny górzyste idealnie nadają się do wspinaczki i trekkingu, natomiast bałkańskie rzeki dają możliwość wszelkiego rodzaju spływom kajakowym.

Można żeglować po chorwackich wyspach, czy przejechać rowerem pasmo górskie umiejscowione pomiędzy Albanią i Macedonią. Warto zobaczyć także najgłębszy europejski kanion Tary w Czarnogórze czy udać się na wędrówkę do klasztoru Treskavec. Dużą atrakcją jest także wizyta w Parku Narodowym Jezior Plitwickich, zdobycie góry Olimp w Grecji czy zwiedzanie jaskini Postojna na Słowenii.

Jaskinia Postojna - jedna z przyrodniczych atrakcji na Bałkanach
Jaskinia Postojna – jedna z przyrodniczych atrakcji na Bałkanach

Bałkany to także znakomita pogoda, która panuje tu przez większą część roku. Jest oczywiście podział na północną – zimniejszą oraz południową-cieplejszą część Bałkanów, ale latem praktycznie wszędzie dopisuje słońce.

Warto też dodać iż kuchnia bałkańska to jedna ze smaczniejszych. Mimo podziału na poszczególne kraje, posiłki często są zbliżone składnikowo do siebie. Kuchnia bałkańska opiera się na świeżych produktach, gdzie królują warzywa i mięso. Do tego trzeba dołożyć znakomite owoce morza, przyrządzane na grillu szczególnie w nadmorskich miejscach. Jeśli chodzi o konkretne dania to warto na Bałkanach spróbować tzatzyków, souvlaków, taratoru, cevapcici czy chociażby ajvaru.

Na koniec warto także wspomnieć o miejscach do zwiedzania, a tych na Bałkanach wcale nie brakuje. Warto wspomnieć chociażby o całych miastach, takich jak Dubrownik, Ateny, Split, Sarajewo, Kotor czy Mostar. To miejsca przepełnione historią i zabytkowymi pozostałościami. Praktycznie wszystkie stolice krajów bałkańskich są na tyle ciekawe, iż warto je odwiedzić. Do tego można dołożyć amfiteatr w Puli, greckie Meteory czy zamek Predjama na Słowenii. Nie wspominając o zamku Drakuli w Rumunii czy średniowiecznego klasztoru wykutego w skale w Warnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *