Ajaccio

Atrakcje turystyczne Ajaccio na Korsyce

Korsyka jest nieco mniej znaną wyspą, jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy. Przynajmniej w Polsce, gdzie ogólnie Francja jest raczej w niszy miejsc urlopowych. Wpływ na to ma mała dostępność do ofert wyjazdowych w biurach podróży. Rzadko tam można trafić na wczasy we Francji. Jednak od jakiegoś czasu niektóre biura podróży sprzedają oferty urlopu na Korsyce. Tym sposobem coraz więcej osób zaczyna się interesować miejscami, które można tam zwiedzić i zobaczyć. A jednym z największych ośrodków turystycznych na wyspie i przy okazji stolicą tego regionu jest Ajaccio.

Ajaccio jest w sezonie oblegane przez turystów, głównie ze względu na atrakcyjne położenie oraz port do którego przybijają wielkie wycieczkowce. Życie nie zamiera tu nawet po zmroku, jak na południowców przystało, a do tego można tu spróbować fantastycznych dań przygotowywanych ze świeżych owoców morza. Miasto jest położone w południowo-zachodniej części wyspy:

Co warto zobaczyć w Ajaccio na Korsyce?

  • Ajaccio to miejsce narodzin Napoleona Bonaparte. Jego dom jest tu jedną z największych atrakcji. Położony przy ulicy Rue Saint-Charles jest udostępniony dla zwiedzających. W środku można zobaczyć oryginalny wystrój z epoki oraz to w jakich warunkach dorastał mały Napoleon.
  • Drugim wartym odwiedzenia muzeum w Ajaccio jest Fesch Museum. Tu z kolei można podziwiać kolekcję malarstwa włoskiego, a także książek i rzeźb, które nagromadził kardynał Fesch, prywatnie przyrodni brat matki Napoleona. Oprócz tego w tym miejscu także pochowana jest rodzina Bonaparte.
  • Trzecim miejscem związanym z Napoleonem w Ajaccio jest po prostu jego pomnik. Jest on umiejscowiony na Place Austerlitz, gdzie stoi największy monument Napoleona. Drugi o nieco mniejszych wymiarach znajdziemy na placu Foch w mieście.
Atrakcje turystyczne Ajaccio
Atrakcje turystyczne Ajaccio

Co jeszcze warto zwiedzić w Ajaccio?

Godnym uwagi zabytkiem w Ajaccio jest niewątpliwie katedra Matki Boskiej Wniebowziętej. Pochodzi ona z XVI wieku i właśnie tu miał miejsce chrzest małego Napoleona. Co ciekawe do dziś znajduje się tu oryginalna chrzcielnica, pamiętająca to wydarzenie. Katedra jest położona niedaleko domu Bonapartego.

Warto również przejść się w Ajaccio na miejską plażę. Mimo swoich niewielkich rozmiarów jest niezwykle urokliwa. Plaża ta jest umiejscowiona tuż pod murami cytadeli i prowadzą na nią niewielkie schodki.

W odległości około 10 kilometrów od miasta, można wybrać się także na przylądek Parata. Znajduje się tu zabytkowa wieża genueńska, w scenerii iście filmowej. Na miejscu jest także kawiarnia oraz nieduży parking. W oddali widać również cztery wyspy Sanguinaires.

Filmik z tego miejsca zamieszczam poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *